Finansal Planlama

Screenshot

Finansal Durum

HortiBench ile finansal kaygılarınız son buluyor. HortiBench sizin için hangi finansal sonuçları elde edeceğinizi tam olarak hesaplar. En önemlisi, planlanan ciro hacmi. Her bitki türü için belirli bir fiyat verilebilir. Ama tek bir fiyat olmaz çünkü fiyat yılın her haftasına göre değişiklik gösterebilir. HortiBench pazar fiyatlarını bu şekilde gösterir. Değişen fiyatları ve bitkinin haftalık durumunu baz alan HortiBench beklemeniz gereken ciro hacmini hesaplar. Daha sonra sıra malzeme masrafları, iş masrafları ve genel masraflara gelir. HortiBench daha önceden belirlenen koşullara göre malzeme ve iş masraflarını hesaplar. HortiBench'e farklı iş kategorilerinin ve malzemelerin her bir ünitesinin maliyet fiyatını girebilirsiniz. Son maliyet kategorisi ve genel masraflar ayrı bir şekilde HortiBench'e girilebilir. Bu programa ısıtma, elektrik, ofis personeli ya da yönetim maliyetlerini girebilirsiniz. Tüm bu rakamlar HortiBench tarafından hesaplanır ve Finansal Sonuçlar raporunda bir araya getirilir. Bu raporda sadece finansal sonuçları değil, ayrıca gereken nakit parayı da görebilirsiniz. Bankanız bundan oldukça etkilenecektir. Seranın elde ettiği sonuçlara belirti bir türün ya da çeşidin katkısını analiz etmek için Kârlılık raporunu yazdırabilirsiniz. Bu rapor çeşitlerin birim maliyetini ve bu maliyetin toplam finansal sonuca etkilerini grafikler halinde gösterir.

Nakit Akışı ve Likidite Planlaması

Zor ekonomik zamanlar ve kıyasıya rekabet fide alanları için hem maliyet hem de fiyatlandırma açısından tehlikelidir. Biz HortiBench'te finansal planlama ve analiz olasılıklarını genişlettik. Programımızda yeni grafikler, raporlar ve tanımlanmış modeller bulabilirsiniz. İyi bir nakit akış planlaması kendi ürününüzün üretim planını yaparken oldukça önemlidir. Daha gerçekçi bir finansal planlama yapmak için dağıtım ve satılan ürünlerin ödemesi arasına ya da gerekli malzemeler ve tedarikçilerinize yapılan ödemeler arasına bir gecikme payı girebilirsiniz. Ayrıca büyüme sezonu boyunca ihtiyacınız olan nakit para için faiz oranı da girebilirsiniz. Tüm bu faktörler birlikte haftalık çizelgede gerçekçi bir nakit akış tahmini oluşturacaktır.

Maliyet ve Fiyat Analizi

Fidanlık giderleri yılın her ayı için girilebilir ve seçtiğiniz birkaç model grubuna göre hesaplanabilir. Bu giderleri herhangi bir haftada yetiştirdiğiniz gruplar ya da ünitelerin sayısına göre bölebilirsiniz.Ayrıca yine bu giderleri her grubun alan-hafta rakamlarına göre de hesaplayabilirsiniz. Alan-hafta rakamları fidanlığınızda bir grubun ne kadar hafta boyunca ne kadar alan kullandığını gösterir. Her grup veya çeşidin toplam maliyeti bitki malzemelerinin maliyetini, işçilik maliyetini ve genel giderleri içerir.

Screenshot

Kârlılık Analizi

HortiBench size birçok yeni kârlılık analizi seçeneği sunar. Her çeşidin satış fiyatı haftalık dalgalanma ya da yıllık sabit fiyatı olarak ayarlanabilir. Daha önce açıkladığımız esnek fiyatlandırma sayesinde belirli bir miktarın, çeşidin, bitki grubunun ya da tüm fidanlığın kârlılığını analiz edebilirsiniz.

Kâr Katkısı

Seçilen bir bitki grubunun tüm fidanlığın kârına yaptığı kâr katkısını da görebilirsiniz. Dahası, bir türün bir bitki grubunun toplam kârına yaptığı kâr katkısını bile analiz edebilirsiniz.